Klimatyzacja









Klimatyzacja - komfort termiczny przez cały rok.

Wraz ze zbliżaniem się lata i wysokich temperatur zaczynam myśleć o sposobach na to, by się schłodzić. Niezawodnym sposobem na to, by obniżyć temperaturę w mieszkaniu jest montaż klimatyzatora, który niezależnie od warunków na zewnątrz zapewni nam poczucie komfortu i świeżości. Chociaż do niedawna klimatyzacja kojarzyła się głównie z dużymi pomieszczeniami biurowymi, restauracjami, sklepami i centrami handlowymi, obecnie staje się coraz bardziej popularna w prywatnych domach i mieszkaniach. Ten wzrost popularności wynika z coraz wyższych oczekiwań odnośnie standardów pracy i życia codziennego, a także ze spadku cen urządzeń klimatyzacyjnych oraz wzrostu ich jakości i efektywności.

Co może zapewnić nam instalacja klimatyzacji? Odpowiedź: chłodzenie, osuszanie i filtrowanie gorącego powietrza w pomieszczeniach. Jeśli zastosujemy technologię inwerterową – również ogrzewanie w dowolnym momencie. Na rynku klimatyzatorów istnieje wiele urządzeń wysokiej klasy, które umożliwiają chłodzenie w upalne dni i dogrzewanie pomieszczeń w zimie, przy optymalizacji zużycia energii. Nowoczesne systemy, poza tym, że pozwalają wyeliminować niekorzystne sezonowe wahania temperatur, poprawiają jakość powietrza poprzez zastosowanie filtrów.

Jak działa klimatyzacja? Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

Klimatyzator zbudowany jest z parownika (który tworzą dwa wymienniki ciepła), skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego. Przepływ powietrza wokół wymienników jest wymuszany przez wentylatory. Czynnik chłodniczy krąży pomiędzy parownikiem i skraplaczem. Parownik odpowiada za odebranie ciepła z pokoju, w skraplaczu natomiast ciepło oddawane jest do otoczenia. Przejście czynnika chłodzącego w stan ciekły lub gazowy umożliwia sprężarka i zawór rozprężny. Aby zaszedł proces parowania, odbiera się ciepło z pomieszczenia, a podczas skraplania zostaje ono oddane na zewnątrz. Tak w skrócie można opisać proces, jaki zachodzi w klimatyzatorze.

Na rynku można znaleźć szeroki wybór różnych rodzajów klimatyzatorów. Porządkując je według określonych kryteriów, możemy rozróżnić:

- ścienne, kanałowe, kasetonowe, podstropowe, przypodłogowe – ze względu na miejsce ich montażu

- pojedyncze, multisplit, VRV  – w zależności od ilości jednostek wewnętrznych połączonych do jednostki zewnętrznej

Istotne parametry przy zakupie.

Przy zakupie klimatyzatora należy przemyśleć, na jakie parametry postawić, aby komfort użytkowania był na odpowiednio wysoki. Moc chłodnicza to jeden z tych parametrów, na które należy zwrócić uwagę. Aby klimatyzacja była dobrana precyzyjnie, dobrze jest wykonać obliczenia, przy założeniu, że moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy m2 powierzchni. Ważne, aby klimatyzator był regulowany i zapewniał tym samym ustawienie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Przez zakupem dobrze zasięgnąć informacji na temat hałasu, jaki generuje klimatyzator. Ważnym parametrem jest też klasa energetyczna klimatyzacji. Warto zainwestować w droższy klimatyzator, aby w przyszłości zaoszczędzić na opłatach, ze względu na mniejsze zużycie prądu przez te klimatyzatory.

Podsumowując, wybierając klimatyzator należy uwzględnić takie parametry jak: wydajność, poziom hałasu wytwarzany podczas pracy, stopień poboru prądu, możliwość regulacji temperatury i wilgotności. Na rynku dostępne są klimatyzatory w dużej rozbieżności cenowej i jakościowej, co pozwala na wybór spośród szerokiej gamy produktów. Potrzeba jedynie określenia dokładnie naszych oczekiwań względem klimatyzacji.

Klimatyzacja a zdrowie

Korzystanie z klimatyzacji w obecnych czasach staje się coraz powszechniejsze. Ale czy przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu sprzyja nam, czy może raczej stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia?

Latem nasze problemy z gardłem mogą być nasilone w sytuacjach, gdy np. jemy lody i narażamy migdałki na zbyt gwałtowną zmianę temperatury. Podobnie może być w przypadku klimatyzacji, zwłaszcza wtedy, gdy w biurze lub samochodzie nastawimy klimatyzację na bardzo niską temperaturę. To oczywiście nie jest wina samej klimatyzacji, a zbyt dużej różnicy temperatur jakie panują na zewnątrz i w samochodzie czy biurze. Warto dodać natomiast, że niewłaściwe korzystanie z klimatyzacji może prowadzić do wysuszenia śluzówki gardła i jamy ustnej. Również śluzówka oczu jest narażona na działanie klimatyzacji. Osoby, które przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach, często cierpią na zespół suchego oka, a także narzekają na suchą skórę, która traci wodę, a zatem i swoją naturalną barierę ochronną. Jeśli klimatyzacja nie będzie odpowiednio serwisowana mogą rozmnożyć się w niej bakterie i grzyby, bardzo niebezpieczne dla naszego układu oddechowego.

Mimo zagrożeń, jakie niesie ze sobą przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, klimatyzacja jest naszym sprzymierzeńcem, jeśli tylko jest dobrze konserwowana i czyszczona. Pozwała uwolnić się od obezwładniającego upału, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych i małych dzieci. Sprawny klimatyzator tworzy barierę dla alergenów, dlatego klimatyzację chwalą także alergicy uczuleni na pyłki traw czy drzew. Włączenie klimatyzacji zależy tak naprawdę od naszej woli, więc osoby, które nie chcą doprowadzić do nadmiernego wysuszenia śluzówki nie muszą się martwić. Wystarczy kontrolować warunki, w jakich pracuje nasza klimatyzacja i mądrze z niej korzystać, a wtedy urządzenie będzie doskonale spełniać swoją funkcję bez uszczerbku na naszym zdrowiu.