Ogrzewanie podłogowe





Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto na nie postawić?

System ogrzewania podłogowego staje się ostatnio coraz bardziej popularnym rozwiązaniem ogrzewania domu. Wpływ na to z pewnością ma wygoda jego użytkowania, a także swoboda w ukształtowaniu przestrzeni pomieszczeń. Kiedyś kojarzony z dobrobytem i luksusem, obecnie jest już standardem w nowym budownictwie. Wybierając tzw. „podłogówkę” wpływa się na ochronę środowiska, tak ważną w dzisiejszych czasach, i dąży jednocześnie do jak najmniejszego zużycia energii, bowiem pozyskiwanie energii pochłania duże koszty. Ten wybór wpływa również na wygodę i estetyczny wygląd naszej przestrzeni.

Jak to działa?

Ogrzewanie podłogowe to taki sposób emisji ciepła, w którym jest ono dostarczane całą powierzchnią podłogi poprzez promieniowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu w górnej części pomieszczenia nie powstają gorące warstwy. Stwarza to bardzo komfortowy profil temperatury, gdzie najcieplej jest w pobliżu stóp, a nieco chłodniej w okolicy głowy. W tym systemie to podłoga staje się naszym grzejnikiem.

W zależności od rodzaju ogrzewania podłogowego, mamy różne rodzaje emisji ciepła. Przy ogrzewaniu elektrycznym w podłodze umieszcza się przewody, maty lub folie, które wydzielają ciepło pod wpływem przepływu przez nie prądu. W wodnym natomiast przez system rur grzejnych przepływa woda, wcześniej podgrzana przez kocioł lub pompę ciepła. Wytworzone ciepło jest oddawane do pomieszczenia całą powierzchnią podłogi.

Zalety ogrzewania podłogowego:

  • Równomierne ogrzewanie dzięki oddawaniu ciepła na powierzchni całej posadzki, a nie tylko punktowo
  • Uniwersalność stosowania, niezależnie od gabarytów i rodzaju pomieszczenia
  • Zapewnia komfort termiczny przy obniżonej temperaturze, ze względu na fakt ogrzewania stóp, które wpływają na komfort termiczny całego ciała
  • Oszczędność przestrzeni na ścianach i łatwiejsza aranżacja wnętrz
  • Zminimalizowanie alergenów w pomieszczeniu, które utrzymują się w postaci kurzu na grzejnikach, i zmniejszenie cyrkulacji kurzu w ogrzewanym pomieszczeniu
  • Oszczędność energii w porównania do ogrzewania bazującego na kaloryferach, dzięki niskiej wartości ciepłoty podłogi
  • Możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii jak pomp ciepła i instalacji solarnych

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – nowoczesność czy klasyka?

Decyzja odnośnie sposobu ogrzewania domu zostaje podejmowana na etapie jego planowania. Jak rozprowadzić ciepło po pomieszczeniach, który system ogrzewania będzie najbardziej korzystny? Powstaje dylemat pomiędzy klasycznym rozwiązaniem grzejników naściennych, a nowoczesnym ogrzewaniem podłogowym. Każde z nich ma swoje wady i zalety. W decyzji należy uwzględnić m.in.: sposób ustawienia mebli i zastosowaną w pomieszczeniach podłogę, a także to, w których pomieszczeniach będziemy spędzać najwięcej czasu. Warto też się zastanowić nad tym, czy bardziej zależy nam na wygodzie użytkowania, czy kosztach ogrzewania.

Idąc na kompromis możemy postawić na zastosowanie mieszanego systemu, w którym w części pomieszczeń umieścimy kaloryfery, a w części ogrzewanie podłogowe. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od klasycznej instalacji grzejników, na rzecz ogrzewania podłogowego jako jedynego źródła ogrzewania we wszystkich pomieszczeniach domu.