Fotowoltaika

Fotowoltaika – co to jest  i jak działa.

Najprościej ujmując fotowoltaika to zespół urządzeń, dzięki którym możemy pozyskać darmową energię elektryczną ze słońca. Wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne wytwarzany jest prąd elektryczny z promieniowania słonecznego. A jak to wszystko działa?

Myśląc o fotowoltaice nasuwa się nam obraz paneli słonecznych montowanych na dachach lub ścianach budynków, ewentualnie na gruncie. To właśnie one są podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne zrobione są z krzemu, który przechwytując fotony (najmniejsze jednostki światła), wprawia w ruch elektrony. Wynikiem tych procesów jest produkcja energii elektrycznej. Z paneli słonecznych prąd stały trafia do inwertera (falownika), czyli urządzenie zamieniającego go na prąd zmienny. Ten ostatecznie dociera do sieci, z której korzystamy, podłączając domowe urządzenia do prądu.

Panele fotowoltaiczne montuje się tak, aby przechwytywały jak największą ilość promieni słonecznych. Nie mam w tym przypadku szczególnych ograniczeń. Miejscem dla paneli może być dach, ściana, przestrzeń przy gruncie. Oczywiście najlepszym miejscem byłoby to na południowej stronie, jednak najistotniejsze jest tak naprawdę to, aby nasza instalacja nie znajdowała się w cieniu. Polska w kwestii nasłonecznienia ma dobre położenie, więc na brak słońca nie musimy się martwić.

Jak magazynować energię ze słońca?

Mamy już wyprodukowaną energię z naszej instalacji fotowoltaicznej. Co dalej? Mamy dwie ścieżki wyboru. Energię możemy w całości zużywać na potrzeby własne, gromadząc nadwyżki w akumulatorach (instalacja off-grid) lub przyłączyć naszą instalację do sieci i w niej magazynować nadwyżkę (instalacja on-grid). W tej drugiej podpisuje się umowę z zakładem energetycznym, stając się jednocześnie producentem i konsumentem energii. W zależności od tego, jaką moc ma nasza instalacja fotowoltaiczna, taką ilość energii możemy odebrać z sieci.

Ekonomia i ekologia w instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiednia ilość paneli słonecznych może zapewnić taką ilość energii, aby opłaty za prąd nie były już zmartwieniem. To droga do niezależności od dostawcy energii. Koszty instalacji mogą częściowo zostać pokryte przez dotacje z różnych programów, bardzo popularnych w ostatnim czasie. Natomiast eksploatacja nie obciąża nas wielkimi wydatkami. Panele słoneczne nie wymagają napraw i wymiany podzespołów. Należy jedynie dbać o to, aby nie była przysłaniana przez zanieczyszczenia powietrza, kurz i pyłki. Panele fotowoltaiczne produkowane są na nieprzerwaną pracę przez 25 lat, zaś sama inwestycja zwraca się już po 6-7 latach. Po tym czasie nasza energia jest całkiem darmowa lub bardzo tania.

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca to ukłon w stronę środowiska. Słońce jest źródłem zielonej energii, zawsze dostępnym, niewyczerpalnym. Produkcja energii słonecznej nie powoduje emisji szkodliwych substancji do środowiska, same panele nie wydają żadnych dźwięków i nie zabierają przestrzeni. W porównaniu do energii pozyskiwanej ze spalania węgla, fotowoltaika to wybór zdecydowanie ekologiczny i prozdrowotny.

Zgrany duet: panele fotowoltaiczne i pompa ciepła.

Osoby, które chcą ogrzewać swój dom w cichy, energooszczędny i przyjazny środowisku sposób, najczęściej stawiają na zakup pompy ciepła. To rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić przestrzeń i pieniądze. Pompa ciepła w sprzyjających warunkach jest w stanie czerpać z otoczenia aż 75% energii potrzebnej do ogrzania wnętrza domu lub wody użytkowej. Pozostałe 25% energii musi zostać dostarczone w postaci prądu elektrycznego. Najczęściej pochodzi on z sieci, co oznacza, że trzeba za niego płacić. A jeśli moglibyśmy sami wyprodukować prąd, który dostarczmy do pompy ciepła? Do tego idealne wydają się panele fotowoltaiczne – darmowy prąd ze słońca. Nie trzeba się martwić też o energię w zimie, gdzie nasłonecznienie jest bardzo małe. Nadwyżki energii z miesięcy letnich można odbierać z sieci w tych zimowych (odpowiednie wartości %, w zależności od naszej instalacji). Teraz ten darmowy prąd może zasilać naszą pompę ciepła w sezonie grzewczym. Jesteśmy całkowicie niezależni od zewnętrznych dostawców.