Rekuperacja







Rekuperacja, czyli…?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – tak inaczej możemy nazwać rekuperację. Jeśli przeanalizujemy zasadę działania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, możemy zauważyć, że nie jest pozbawiona takich wad jak: wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja, która jest wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę (w przeciwieństwie do grawitacyjnej, która opiera się na ciągu wytwarzanym przez kominy). Maszyna – rekuperator - kontroluje ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskuje ciepło, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.

W skrócie: rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, brudnego powietrza w domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

Zasada działania rekuperacji.

Rekuperator można porównać do serca całego organizmu odpowiedzialnego za wentylację. Jest centralą całego procesu. Wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień jest powietrzem zimnym i czystym, zaciąganym z zewnątrz budynku. Drugi strumień to powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte, wilgotne, wyciągane z wewnątrz pomieszczeń. Spotkanie tych dwóch strumieni ma miejsce w rekuperatorze. Co ważne, strumienie nie mieszają się ze sobą, gdyż każde płynie odrębnym kanalikiem w rekuperatorze. Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, zaś zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o, najczęściej, zróżnicowanej średnicy, dzięki którym świeże powietrze jest rozprowadzane po całym domu, zaś brudne wyciągane na zewnątrz.

Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów. Sąsiedzi, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury też nie stanowią problemu, gdyż filtry rekuperacji przepuszczają do domu tylko czyste powietrze.

Zdrowie i oszczędność dzięki rekuperacji.

Poza korzyściami ekonomicznymi związanymi z zastosowaniem rekuperacji, warto wspomnieć o nieocenionych korzyściach dla naszego zdrowia. Obecnie otwarcie okna w mieszkaniu może być bardziej ryzykowne niż pozostanie w nieprzewietrzonym pokoju. Tylko jak długo można przebywać w takich warunkach, idealnych do rozwoju wilgoci i grzybów? Tu z pomocą przychodzi nam rekuperacja, która filtruje, ogrzewa i oczyszcza napływające powietrze. Dym, pył, smog i grzyby nie przedostaną się oknem do mieszkania, a z tą świadomością możemy spać spokojnie. Rekuperacja to korzyści nie tylko do zastosowania w miastach słynnych ze smogu, jak Kraków. Kolejną zmorą współczesnego środowiska stanowią różnego rodzaju alergeny. Pyłki roślin unoszące się w powietrzu przestaną być zagrożeniem dla alergików, jeśli zastosują rekuperator. Zdrowie idzie w prze z komfortem życia w domu. Rekuperatory są zautomatyzowane, dostosują odpowiednio swoje parametry, podążając za planem dnia i kolejnymi wydarzeniami, które mają miejsce w domu.

Ekonomiczny aspekt – ten zawsze mocno za czymś może przemówić – to oszczędność na ogrzewaniu domu. Dodając do niego aspekty zdrowotne, komfortu i dodatkowych możliwości, rekuperacja wydaje się być idealnym rozwiązaniem, nad którym nie potrzeba się długo zastanawiać, a zainwestować w niego.