Pompy Ciepła









Pompa ciepła – alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania.

 

Szukając komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania coraz częściej zastanawiamy się nad zastosowaniem pompy ciepła. Czym jest taka pompa? To urządzenie, które wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej, czyli wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła. Działanie pompy ciepła nie wykorzystuje procesu spalania, przez co nie mamy problemu ze spalinami, popiołem, kurzem i innymi efektami ubocznymi. Wykorzystuje ona energię zgromadzoną w środowisku w pokładach wody, gruntu i powietrza.

Przesył energii cieplnej w pompie ciepła odbywa się w wymiennikach ciepła (parowniku i skraplaczu) oraz kilku innych ważnych elementach. Cały proces przekazywania energii możliwy jest dzięki przemianom termodynamicznych (tzw. obieg Lindego) zachodzącym w obiegu zamkniętym pompy ciepła. W skrócie: pompa ciepła przenosi ciepło z dolnego źródła o niskiej temperaturze do źródła górnego o wyższej temperaturze.

Pompy ciepła stosuje się w nowych jak i modernizowanych budynkach. Szczególnie polecane są jako alternatywa dla ogrzewania olejem opałowym czy gazem płynnym, przede wszystkim ze względu na dużo niższe koszty ogrzewania. Pompa ciepła będzie również godną uwagi alternatywą dla gazu ziemnego przy kosztownym wykonaniu przyłącza gazu do budynku. Jest idealnym rozwiązaniem dla budynków energooszczędnych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Im budynek będzie „cieplejszy”, tym niższe będą koszty jego ogrzewania i tańsza inwestycja.

 

Grunt, woda czy powietrze? A może hybryda?

Do wyboru mamy kilka wariantów pompy ciepła. To, na którą pompę ciepła postawimy będzie wypadkową kilku czynników, m.in.: naszych możliwości finansowych, rozmiaru działki i gruntu, strefy klimatycznej, w jakiej mieszkamy.

Wybór nr 1 – powietrzna pompa ciepła. Ta pompa jako źródło ciepła pobiera powietrze z zewnątrz. Jest najłatwiejsza w instalacji, jednak jeśli chodzi o efektywność, to spada ona w momencie ochłodzenia temperatury na zewnątrz. Można przyjąć, że uśrednione dla całego sezonu grzewczego koszty ogrzewania w przypadku tej pompy będą mniej więcej o połowę niższe niż ogrzewania grzejnikami elektrycznymi. Instalacja jest niedroga, a obsługa prosta. Powietrzne pompy ciepła to zdecydowanie najpowszechniej stosowane pompy.

A może gruntowa pompa ciepła? W tym przypadku źródłem ciepła jest grunt lub podobne źródło. Cechuje ją większa efektywność niż w przypadku pompy powietrznej przy niższych temperaturach otoczenia. Ta pompa wykazuje też większą stabilność temperatury źródła.

Kolejna propozycja – wodna pompa ciepła – używa jako źródło ciepłą wodę płynącą. Do jej działania są potrzebne dwie studnie głębinowe: czerpna i zrzutowa – z pierwszej czerpana jest woda, z której pompa odbiera ciepło, do drugiej – odprowadzana woda, która oddała już ciepło. Wysoka efektywność, ale też droga eksploatacja, opłacalna jedynie w obiektach o bardzo dużym zapotrzebowaniu na ciepło.

Ciekawa propozycja to pompa hybrydowa, która łączy w sobie różne rodzaje pomp. Hybryda wykorzystuje zalety poszczególnych typów pomp ciepła i eliminuje większość ich wad. Może być samodzielnym źródłem ciepła na potrzeby zarówno centralnego ogrzewania, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej do celów gospodarczych. Wysoka efektywność energetyczna to cecha, która sprawia, że warto zwrócić uwagę na ten typ pompy ciepła.

 

Pompa ciepła plus fotowoltaika – ogrzewanie za darmo.

Zakup pompy ciepła to wybór osób, które chcą ogrzewać swój dom w cichy, energooszczędny i przyjazny środowisku sposób. To rozwiązanie pomaga zaoszczędzić przestrzeń i pieniądze. Pompa ciepła w sprzyjających warunkach jest w stanie czerpać z otoczenia aż 75% energii potrzebnej do ogrzania wnętrza domu lub wody użytkowej. Pozostałe 25% energii musi zostać dostarczone w postaci prądu elektrycznego. Najczęściej pochodzi on z sieci, co oznacza, że trzeba za niego płacić. A jeśli moglibyśmy sami wyprodukować prąd, który dostarczmy do pompy ciepła? Do tego idealne wydają się panele fotowoltaiczne – darmowy prąd ze słońca. Nie trzeba się martwić też o energię w zimie, gdzie nasłonecznienie jest bardzo małe. Nadwyżki energii z miesięcy letnich można odbierać z sieci w tych zimowych (odpowiednie wartości %, w zależności od naszej instalacji). Teraz ten darmowy prąd może zasilać naszą pompę ciepła w sezonie grzewczym. Jesteśmy całkowicie niezależni od zewnętrznych dostawców.

 

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Warto rozważyć ogrzewanie domu z wykorzystaniem pompy ciepła z wielu powodów, m.in.:

- niższe koszty budowy domu – nie ma konieczności budowy komina czy magazynu opału

- to jedno z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła i nie wymaga uciążliwej obsługi

- szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych

- długa żywotność pompy ciepła

- pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego

- pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania lub współpracować z dodatkowymi urządzeniami (np. z kolektorami słonecznymi)

- pompa ciepła oprócz ogrzewania może również chłodzić pomieszczenia w lecie

 

Szacuje się, że 2/3 kosztów utrzymania budynku to jego ogrzewanie. Przy zastosowaniu źródła ciepła jakim jest pompa ciepła, można zapewnić sobie niskie koszty jego ogrzewania, a nawet darmową energię, wykorzystując dodatkowo instalację fotowoltaiczną. Obecnie pompy ciepła stanowią niezawodne, oszczędne i przyjazne środowisku źródło ciepła, które stanowi alternatywę do tradycyjnych form ogrzewania.